PROGRAMUL NAȚIONAL 5 LICEE, 5 MUZEE (2017)

5 licee, 5 muzee este un program educaţional iniţiat de ECDL ROMANIA, dedicat elevilor de liceu, prin care se încurajează participarea tinerilor la manifestări culturale.

Proiectul 5 licee 5 muzee s-a desfăşurat în perioada februarie – iunie 2017, au fost implicaţi 250 de elevi din 5 licee din Bucureşti: Şcoala Centrală, Liceul Teoretic Alexandru Ioan Cuza, Liceul Teoretic Dimitrie Bolintineanu, Colegiul Naţional Elena Cuza şi Colegiul Național Ion Creangă.

Cele 5 muzee partenere pentru această ediție, care i-au provocat pe liceeni la concursul online de cultură generală sunt: Muzeul de Artă Veche Apuseană Ing. Dumitru Furnică – Minovici, Muzeul Municipiului Bucureşti, Muzeul Naţional de Istorie Naturală Grigore Antipa, Muzeul Naţional al Satului Dimitrie Gusti şi Muzeul Militar Naţional Regele Ferdinand I.

Organizatori: ECDL ROMANIA alături de Primăria Municipiului Bucureşti şi Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti.

Tinerii au fost încurajaţi să realizeze o pagină cât mai activă pe site-ul web al unei reţele de socializare, astfel încât să reuşească să promoveze activităţile la care au luat parte în rândul cât mai multor colegi, profesori sau prieteni, trezindu-le şi acestora apetitul pentru a merge la muzee. Liceenii de la Colegiul Naţional Ion Creangă au câştigat acest premiu.

Elevii Școlii Centrale vizitând Muzeul Vârstelor, Casa Filipescu-Cesianu; 5 licee, 5 muzee 2017