Trinitas TV. Reportaj la Muzeul Victor Babeș

Expoziția de bază „Victor Babeș (1854-1926). Principii, valori, moșteniri” a fost prezentată, în cadrul unui reportaj realizat de Trinitas TV, de colega noastră Oana Panait, muzeograf.
Muzeul Victor Babeș, din structura Muzeului Municipiului București, se află în partea de Nord a capitalei, pe strada Andrei Mureșanu. Imobilul a fost construit în 1928-1929 de către fiul doctorului, Mircea Babeș. În 1956, acesta a donat parterul casei sale statului român în vederea amenajării muzeu memorial pe care l-a condus chiar el până în 1968, anul decesului său. În iulie 1986, soția lui Mircea Babeș, Sofia, a lăsat prin testament Primăriei Capitalei și etajul casei, care a fost integrat circuitului muzeal al imobilului.

Vă invităm să aflați detalii despre Muzeul Victor Babeș vizionând reportajul, iar apoi vă așteptăm să ne vizitați.