SPECTACOLUL DE TEATRU „LEGENDA LUI BUCUR” LA PALATUL SUȚU, 20 SEPTEMBRIE 2016, ÎN CADRUL EVENIMENTULUI ZILELE BUCUREȘTIULUI LA MUZEUL MUNICIPIULUI BUCUREȘTI

Marți, 20 septembrie 2016, muzeul a găzduit o activitate dedicată copiilor: spectacolul de teatru „Legenda lui Bucur”, susținut de Asociația Artextract. Aflat la a doua reprezentație la Palatul Suțu, spectacolul spune povestea ciobanului Bucur și a tinerei fete Dâmbovița, legată de începuturile Bucureștiului. iniţiativa face parte din strategia Muzeului Municipiului București de a apropia copiii de instituțiile de cultură pentru a forma, în generațiile următoare, un public cultural conștient, informat și dornic de cunoaștere și dezvoltare.

Au participat aproximativ 120 de persoane, copii și adulți deopotrivă.