Simpozionul de Artă și Istoria Artei (ediția a VI-a) – Dosar tematic: „De la tradiționalism la modernism”

Muzeul Municipiului București organizează Simpozionul de Artă și Istoria Artei, Ediția a VI-a, care va avea loc vineri, 18 noiembrie 2022, la Palatul Suțu (Bdul Ion C. Brătianu, nr. 2), București.

Prin acest simpozion realizat în colaborare cu alte instituţii, Muzeul Municipiului Bucureşti îşi propune să pună la dispoziţia specialiştilor o platformă de prezentare a ultimelor cercetări din domeniu, să faciliteze comunicarea istoricilor de artă și specialiștilor activi în domeniul artistic la nivel naţional şi internaţional şi să problematizeze teme de actualitate, inclusiv din domeniul conservării și restaurării.

Tematică specifică: „De la tradiționalism la modernism”

Programul ediției a VI-a este următorul:

Panel I: Studii de artă și istoria artei românești
Moderator: Marian Constantin

9.00: Cuvânt de introducere, Adrian Majuru, manager, Elena Olariu, director adjunct Secția Artă, Restaurare, Conservare, Muzeul Municipiului București.

9.15: „Despre pictorul Ștefan Popescu, din documente de arhivă și din informații dezvăluite de urmașii familiei”, Elena Olariu, director adjunct Secția Artă, Restaurare, Conservare, Muzeul Municipiului București.

9.30: „Donatorii Pinacotecii istorice a Bucureștiului”, Angelica Iacob, șef Secție Artă, Muzeul Municipiului București.

9.45: „Simboluri şi mesaje în Casa Aman”, Greta Șuteu, muzeograf, Muzeul Theodor Aman.

10.00: „«Păstorița» lui Nicolae Grigorescu și destinul ei bucovinean”, Gabriel Herea, șef Birou Artă, Muzeul Național al Bucovinei.

10.15: „Apcar Baltazar. Reflecții despre arta decorativă românească”, Ramona Caramelea, cercetător științific, Institutul de Istoria Artei „G. Oprescu”, Academia Română.

10.30: „Lumea satului în pictura lui Ion Theodorescu-Sion”, Ana-Maria Măciucă, muzeograf, Pinacoteca București.

10.45: „Magdalena Rădulescu la granița dintre tradiție și avangardă”, Alexandra Ardelean, referent de specialitate, Muzeul de Artă Brașov.

11.00: „Autoportretul la Corneliu Baba, între introspecție și tradiție”, Georgiana Iacob.

PAUZĂ: 11.15-12.00

Moderatori: Elena Olariu și Ana Arsinca

12.00: „Din corespondența de călătorie a lui H. H. Catargi – o scrisoare din Mediterană”, Marian Constantin, istoric de artă, membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România, Secția Critică.

12.15: „Universalitatea în opera lui Cornel Medrea”, Felicia Raetzky, muzeograf, Colecția Cornel Medrea.

12.30: „Expoziția «Familia, Credința și Căminul pictorului Gheorghe Tattarescu»”, Rodica Ion, muzeograf, Colecția Muzeului Gheorghe Tattarescu.

12.45: „De la decor la gen pictural. Etape ale peisajului în opera lui Gheorghe Tattarescu”, Ana Arsinca, muzeograf, Colecția Muzeului Gheorghe Tattarescu.

13.00: „Pictorul Ipolit Strâmbu, între modernitate și un discurs tradiționalist”, Irina Cîrstea, muzeograf, Pinacoteca București.

13.15: „Icoanele pe sticlă din patrimoniul Casei Macovei”, Nazen Peligrad, muzeograf, Muzeul Municipiului București.

13.30: „Inovație în pictura religioasă hunedoreană. Studiu de caz: Biserica «Sfântul Arhanghel Mihail» din Gurasada”, Andreea-Roxana Oatu, Liceul „Dimitrie Paciurea”, București.

13.45: „Proiectarea «Muzeului Ideal». Concepte. Definiții. Idei”, Cristina Ioniță, muzeograf, Pinacoteca București.

14.00: „Casa Ligia și Pompiliu Macovei, obiect de patrimoniu bucureștean”, Andreea Pop, Ioana-Maria Petrescu, Lucia Leca, arhitecţi, Institutul Național al Patrimoniului.

14.15: „Discursuri tradiționale și moderne în arhitectura bucureșteană interbelică”, Valentin Popescu, Universitatea de Arhitectură şi Urbanism „Ion Mincu”.

Panel II: Artă și context politic
Moderator: Angelica Iacob

14.30: „Cine râde până la urmă? Artiști în publicațiile de dreapta și extremă dreapta”, Cosmin Nasui, PostModernism Museum.

14.45: „Reprezentarea grafică a soldatului român în publicațiile din Guvernământul Transnistriei. Studiu de caz: ziarul „Transnistria” (1941 – 1943)”, Victor Sămărtinean, Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc.

15.00: „Războiul grafic. Confruntarea imaginilor cu atrocităţile în timpul celui de-al Doilea Război Mondial”, Adrian Cioflâncă, Centrul „Wilhelm Filderman” pentru Studierea Istoriei Evreilor din România.

15.15: „Caricaturile extremei drepte româneşti – Cazul Sfarmă Piatră. Câteva consideraţii despre începuturile unei reviste fasciste”, Cristian Vasile, Institutul de Istorie „N. Iorga”, Academia Română, București.

15.30: „Combaterea revoluției. Narațiuni vizuale și semnificații ideologice în România interbelică”, Diana Margarit, Universitatea Alexandru Ioan Cuza.

15.45: „Cruciada contra bolşevismului reflectată în banda desenată românească”, Dodo Niță, președintele Asociației Bedefililor din România, istoric al benzii desenate din România, istoric asociat al Festivalului Internațional de Benzi Desenate Istorice Brașov.

16.00: „Artă și politică în primii ani postbelici: câteva considerații privitoare la planul comunist de reorganizare a muzeelor”, Cristian Vasile, Institutul de Istorie „N. Iorga“, Academia Română, București.

MMB invită persoanele interesate să audieze comunicările din cadrul Simpozionului să se înscrie în prealabil prin email la adresa pinacoteca@muzeulbucurestiului.ro până joi, 17 noiembrie, ora 16.00. Participarea este gratuită.