Premiera documentarului Cartea Soldatului/Soldier’s Book, la Palatul Suțu

Muzeul Municipiului București vă invită la Palatul Suțu, joi, 11 octombrie 2018, ora 18.30, la Conferința „Cartea soldatului”, susținută de Doina Ruști. Cu acest prilej, are loc premiera documentarului Cartea Soldatului/Soldier’s Book, realizat de Doina Ruști și Marius Doinici.

Coordonare conferințe: Cătălin D. Constantin

Despre Cartea soldatului, autoarea povestește astfel: „Anul 1918. Un bărbat este prizonier într-un lagăr din Severin. Dar acest lucru pare să nu-l intereseze. Îndrăgostit de Ana, își notează întâlnirile, sentimentele și dorințele. Dar și numele altor 40 de femei pe care le-a iubit. Cartea pe marginea căreia s-a hotărât să țină un jurnal este, desigur, un roman de dragoste”.

Povestea unei cărți supraviețuitoare a fost făcută film de Doina Ruști și Marius Donici, în complicitate cu ANR, MNIR și prin contribuția substanțială a istoricilor Alina Pavelescu, Cristina Păiușan-Nuică, Cornel Ilie, Manuel Stănescu, Șerban Pavelescu, Simona Preda, Cristian Anița, Liviu Vișan, Flavius Roaită.

Proiecția integrală a filmului (30 de minute) este însoțită de comentariile autorilor.

DOINA RUŞTI, scriitoare de top a literaturii contemporane, unanim apreciată pentru forța epică, pentru originalitatea și erudiția romanelor sale, multi-premiată și tradusă în numeroase limbi, este autoarea a zece romane, între care amintim: „Fantoma din moară” (2008), „Manuscrisul fanariot” (2015), „Lizoanca” (2009), „Zogru” (2006) și „Mâța Vinerii” (2017). Doina Ruşti trăieşte în Bucureşti, este profesor universitar şi scenarist.

Pagină web: http://doinarusti.ro

Următoarele conferințe de la Palatul Suțu:

>>> Joi, 18 octombrie 2018, ora 18.30, Conferința „Arheologii vizuale în arta premodernă: istoria în fărâme”, susținută de Simona Drăgan.

>>> Joi, 25 octombrie 2018, ora 18.30, Conferința „Mistere în pictura lui Theodor Aman”, susținută de Greta Șuteu, Muzeograf – Muzeul Municipiului București.

Intrare – 10 lei. Biletele se pot cumpăra în ziua conferinței, de la standul de bilete al Palatului Suțu.

Eveniment organizat de Primăria Municipiului București prin Muzeul Municipiului București.

Premiera documentarului „Cartea soldatului”, la Conferința de joi !Muzeul Municipiului București vă invită joi, 11 octombrie 2018, ora 18.30, la Conferința „Cartea soldatului”, susținută de Doina Ruști și la premiera documentarului Cartea Soldatului / Soldier's Book, realizat de Doina Ruști și Marius Doinici. Evenimentul are loc la Palatul Suțu.Coordonare conferințe: Cătălin D. Constantinhttps://www.facebook.com/events/495343997600141/#conferințeledejoi #PalatulSuțu #MuzeulMunicipiuluiBucurești

Publicată de Muzeul Municipiului Bucureşti – Palatul Suțu pe Luni, 8 Octombrie 2018