• iunie 03, 2018 - 19:00

Festivalul Museicorum 2018: Recitalul Periplu în spațiul latin la Muzeul Nicolae Minovici

Dum 3 iun. 19:00 – 20:00
Muzeul Nicolae MinoviciStrada Doctor Nicolae Minovici, București, Romania

Afis MUSEICORUM 2018-4

Cea de-a patra ediție a festivalului de muzică Museicorum continuă cu recitalul Periplu în spațiul latin, duminică, 3 iunie, ora 19:00, la Muzeul Nicolae Minovici, alături de Maria Chifu – fagot, Mihaela Pletea – voce, Olga Podobinschi – pian, Radu Vâlcu – chitară (invitat).

Festivalul este organizat de Muzeul Municipiului București și oferă publicului o gamă variată de concerte, susținute în patru dintre spațiile MMB: Palatul Suțu, Casa Filipescu-Cesianu, Muzeul Theodor Aman și Muzeul Dr. Nicolae Minovici.

Intrarea 10 lei. În preţ este inclusă vizitarea expoziţiilor organizate la muzeul ce găzduieşte concertul, în termen de 30 de zile.

În program:

– George Enescu – Languir me fais

– Joaquin Turina – Sonata

– Joaquin Rodrigo – Αranjuez con tu amor

– Stanley Myers – Cavatina

– Léo Delibes – Les Filles de Cadix

– G. Rossini – Una voce poco fa – Rosina, Bărbierul din Sevilla

– Mathias Duplessy – Cavalcade

– Manuel de Falla – El amor brujo

Prin acest festival dorim să oferim publicului ocazia nu numai de a se întâlni cu ilustre personalități ale artei muzicale, dar și de a se familiariza cu unitățile Muzeului Municipiului Bucureşti. Vă invităm să luați parte la această explorare armonioasă a artei, istoriei, și arhitecturii, și să vă bucurați de atmosfera autentică „fin de siècle” a muzeelor!

Director artistic al Festivalului Museicorum 2018 (ediția a IV-a): Arlinda Morava, soprană.

Eveniment organizat de Primăria Municipiului Bucureşti prin Muzeul Municipiului București.

Următoarele concerte din cadrul festivalului Museicorum:

Marți, 5 iunie 2018, ora 19:00, Festivalul Museicorum: Recital Seară romantică, Duo pian-vioară cu Dhurata Lazo și Andreea Ștefănescu / Palatul Suțu

Miercuri, 6 iunie 2018, ora 19.00, Festivalul Museicorum: Concert Ritmuri românești, cu Ansamblul coral condus de Andrei Stănculescu / Muzeul Theodor Aman

Joi, 7 iunie 2018, ora 19:00, Festivalul Museicorum: Concert Seară tradițională, cu Ansamblul coral condus de Andrei Stănculescu / Casa Filipescu – Cesianu

Sâmbătă, 9 iunie 2018, ora 19:00, Festivalul Museicorum: Concert Armonii internaționale, cu Bucharest Ladies Cvintet în concert. Soliști: Arlinda Morava și Alfredo Pascu / Palatul Suțu