COLECŢIA „POMPILIU ŞI LIGIA MACOVEI”

Colecție inedită în peisajul cultural bucureștean asemeni unui portal în timp. Ea a fost alcătuită de Ligia și Pompiliu Macovei și este găzduită în casa din str. 11 iunie, nr.36. Este o colecție prin care vedem cum ar fi arătat România dacă istoria ar fi fost altfel, este o poartă spre un timp ce ar fi fost, dar nu a vrut să fie.

Ligia a fost pictoriță, dar a avut o înclinație aparte spre desen, un spirit înzestrat cu un simț al observației fin, împletit cu un sarcasm aparte. Pompiliu a fost arhitect, a fost prins în meandrele istoriei, a trecut prin timpul său fiind mereu fidel unui singur crez: iubesc țara. Din acest motiv trebuie să vedem acțiunea lui în contextul timpului pe care l-a trăit, dar realizând cât se poate de mult din limitarea pe care a avut-o. Colecția este o dovadă a iubirii dintre cei doi și a iubirii amândurora pentru artă. Mixajul de piese, între cele mai vechi blide românești, la cele mai exotice statuiete persane sau sud-americane, de la biblioteca de aproape 11ooo de cărți la pictura avangardistă românească, este un exemplu de gust, dar și de stil de viață.