• mai 31, 2018 - 10:00

Logo_Bookfest_preview

Oferta editorială a Muzeului Municipiului Bucureşti pentru

BOOKFEST 2018

Muzeul Municipiului București marchează o premieră în activitatea sa și participă, în calitate de expozant, la Salonul Internaţional de Carte Bookfest, care se desfăşoară în perioada 30 mai – 3 iunie, la Romexpo.

Muzeul Municipiului București (MMB) continuă astfel deschiderea sa către public și, bucurându-se de un parteneriat special cu Muzeul Național al Literaturii Române (MNLR), invită iubitorii de carte la standul comun organizat în Pavilionul B2.

Cu această ocazie vă invităm duminică, 3 iunie, ora 13.00, la standul comun MMB-MNLR, să participați la evenimentul de lansare a volumelor Muzeele Bucureștiului de ieri și de azi, autor Adrian Majuru și Monumentele Bucureștiului, autor Răzvan Theodorescu. Vor participa Răzvan Theodorescu, Adrian Majuru și Pavel Șușară. Moderator: Iuliana Miu

Oferta editorială a Muzeului Municipiului București este extrem de variată. Pentru Bookest 2018 s-au pregătit peste 35 de titluri ale publicaţiilor proprii, precum cărţi de specialitate, albume, cataloage de colecţie sau de expoziţie.

Dintre lucrările recent apărute la Editura Muzeului Municipiului Bucureşti care se vor găsi la stand menționăm:

* Adrian Majuru, Ana Iacob, Bucureşti un portret: „Novecento”

* Bucureștii Sfinților Brâncoveni (vol. colectiv)

* Cezar Petre Buiumaci, Orașul din oraș

* Daniela Lupu, Tiparul și cartea din Ţara Românească în epoca domniilor fanariote (1716-1821)

* Pentru o istorie a simbolurilor. Tatuajul în România (vol. colectiv)

* Adrian Majuru, Mihai I. Grăjdeanu, Tata Moşu. O poveste interbelică

* Ana Iacob, Avangarda fotografilor din Bucureşti. Repertoriul fotografiilor din patrimoniul Muzeului Municipiului Bucureşti secolul XIX

* Camelia Ene, Moda în Țara Românească, sec. XVIII – prima jum. sec. XIX. Veşminte si accesorii de epocă din patrimoniul MMB

* Andrei Bârsan, Adrian Majuru, Anii 80. Albumul generației mele în Bucureștiul anilor 80

* Adrian Majuru, Elena Olariu, Octavian Buda, Scurtă istorie a revanșei. Duel sau crimă

* Cezar Petre Buiumaci, Ieri și azi în București – Then and now in Bucharest

* Adrian Majuru, Timpul Orașului București

* Adrian Majuru, Elena Olariu, Istoria fizionomiei urbane: de la copilărie la senectute (1800-2000)

* Aura Popescu, Muzeul Gheorghe Tattarescu: Repertoriul de grafică artistică

* Greta Șuteu, Aman pictorul: Repertoriul de pictură al Muzeului Theodor Aman

* Angelica Iacob, Ionica Tărău, Alexandra Zbughea: Pictorul Theodor Aman: carte de colorat pentru copii

* Pinacoteca București. Repertoriu de pictură, vol. I

* Adrian Majuru, Un muzeu se deschide către public

* Angelica Iacob, București – un oraș pentru fiecare

* Theodor Ignat, Cultura Gumelnița pe Valea Mostiștei

* Adrian Majuru, Dan Pîrvulescu, Daniela Lupu, ș.a.: Leipzig – Bukarest – Leipziger Strasse: eine europaische Geschichte

* Adrian Majuru, Minovici – 100 de ani de pionerat: 1850-1950

* Dan Pîrvulescu, Monedele Țării Românești în timpul domniei lui Radu I

Volumele sunt accesibile și la muzeele noastre, iar întreaga ofertă editorială este prezentată aici: https://muzeulbucurestiului.ro/magazin.html

Iubitorii de carte sunt invitați și așteptați cu drag la standul comun MMB-MNLR unde, în zilele de 2 și 3 iunie vizitatorii pot participa și la un Live drawing cu Mihai Grăjdeanu, autor de benzi desenate, începând cu ora 17.00.