SIMPOZIONUL „CERCETĂRI ARHEOLOGICE ŞI NUMISMATICE”, ediţia a V-a 2019

Muzeul Municipiului Bucureşti, în parteneriat cu Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan” al Academiei Române şi Muzeul Civilizaţiei Gumelniţa din Olteniţa, organizează, în perioada 19-20 septembrie 2019, SIMPOZIONUL „CERCETĂRI ARHEOLOGICE ŞI NUMISMATICE”, ediţia a V-a. Lucrările acestei manifestări ştiinţifice se vor desfăşura la Muzeul George Severeanu, str. H. Coandă, nr. 26, sector 1, Bucureşti. Prin intermediul acestui simpozion anual realizat în colaborare cu alte instituţii, Muzeul Municipiului Bucureşti îşi propune să susţină schimburile de experienţă şi mobilitatea specialiştilor în arheologie și numismatică, la nivel naţional dar şi internaţional, precum şi să ofere publicului interesat prilejul de a fi la curent cu ultimele descoperiri şi cercetări din domeniu. Specialiștii interesați să susțină o prezentare în cadrul simpozionului, sunt rugați să trimită o propunere de lucrare pȃnă la data de 14 iulie 2019. Propunerea va include titlul lucrării, un rezumat de maxim 500 de cuvinte şi un CV actualizat. Acestea se vor transmite prin e-mail către adresa: rcan@muzeulbucurestiului.ro Selecția propunerilor va fi realizată de către Consiliul Ştiințific al Simpozionului. Comunicarea susţinută în cadrul simpozionului va putea fi publicată în volumul VI/2020 al „Revistei de Cercetări Arheologice şi Numismatice” a Muzeului Municipiului Bucureşti. După confirmarea participării, vom reveni cu date suplimentare.