VA URMA DIN 14-16 SEPTEMBRIE 2017

SIMPOZIONUL „CERCETĂRI ARHEOLOGICE ŞI NUMISMATICE”, ediţia a III-a

Muzeul Municipiului Bucureşti, în parteneriat cu Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan” al Academiei Române, Muzeul Naţional de Istorie a României şi Muzeul Civilizaţiei Gumelniţa din Olteniţa, organizează, în perioada 14-16 septembrie 2017, SIMPOZIONUL „CERCETĂRI ARHEOLOGICE ŞI NUMISMATICE”, ediţia a III-a. Lucrările acestei manifestări ştiinţifice se vor desfăşura la Palatul Suţu, b-dul. I.C. Brătianu, nr. 2, sector 3, Bucureşti.

Prin intermediul acestui simpozion anual realizat în colaborare cu alte instituţii, Muzeul Municipiului Bucureşti îşi propune să susţină schimburile de experienţă şi mobilitatea specialiştilor în arheologie și numismatică, la nivel naţional dar şi internaţional, precum şi să ofere publicului interesat prilejul de a fi la curent cu ultimele descoperiri şi cercetări din domeniu.

Specialiștii interesați să susțină o prezentare în cadrul simpozionului, sunt rugați să trimită o propunere de lucrare pȃnă la data de 30 iulie 2017. Propunerea va include titlul lucrării, un rezumat de maxim 500 de cuvinte şi un CV actualizat. Acestea se vor transmite prin e-mail către adresa: rcan@muzeulbucurestiului.ro

Selecția propunerilor va fi realizată de către Consiliul Ştiințific al Simpozionului. Comunicarea susţinută în cadrul simpozionului va putea fi publicată în volumul IV/2018 al „Revistei de Cercetări Arheologice şi Numismatice” a Muzeului Municipiului Bucureşti.

După confirmarea participării, vom reveni cu date suplimentare.