Renașterea digitală a Muzeului Municipiului București

Muzeul Municipiului București anunță cu bucurie relansarea platformei on-line ce găzduiește și prezintă activitatea instituției, într-o formă modernă, accesibilă rapid inclusiv de pe telefoanele mobile. Noul site este interactiv, dinamic, reflectă realitatea muzeală în text, imagine, audio și video. Cu rubrici noi, cu un conținut editorial adaptat nevoilor moderne de accesare a informației. Cu o viață a muzeului ce se dezvăluie publicului în fiecare zi.

Muzeul Municipiului București are în componența sa 12 muzee și case memoriale ale căror date de contact și activitate sunt mult mai bine reliefate. De asemenea, sunt evidențiate detaliile referitoare la posibilitatea conectării prin rețele sociale cu fiecare în parte. Am creat o interfață complexă, care să reflecte prompt și complet întreaga activitate deoarece MMB s-a afirmat ca fiind un centru informațional, cultural și educațional, centru activ al unei rețele de organizații, devenind un punct de reper pentru comunitățile culturale bucureștene, precum și pentru mediul academic și științific. Lansăm cu această ocazie și Blogul Muzeului, intitulat „București în 5 minute”, preluând astfel titlul publicației lunare gratuite pe care o distribuim vizitatorilor. Articole, interviuri, prezentarea activității editoriale și științifice, programul evenimentelor și multe altele, vor putea fi citite pe blog. O secțiune nouă se numește Podcast și cuprinde fișiere în format audio. Astfel, MMB devine singurul muzeu care oferă și această opțiune de informare. Vă invităm să vizitați site-ul www.muzeulbucurestiului.ro și să descoperiți toate noutățile ce reprezintă translarea fidelă în mediul digital a activității noastre.

Muzeul Municipiului Bucuresti își dorește să fie în același pas alături de comunitate pentru a putea deveni pe deplin o proiecție culturală a acesteia. Noua variantă de site a MMB își propune să împlinească un obiectiv foarte important al Muzeului și anume să realizeze o sincronizare de proiecții culturale în funcție de vârste, paliere profesionale, educație, așteptări în inovație, originalitate. Deoarece Comunitatea are un ritm constant de modernizare, iar Muzeul trebuie să facă parte integrantă din această mișcare, au fost reconfigurate reprezentarea și mesajul Muzeului prin noua variantă de site a MMB”, a declarat Adrian Majuru, manager al Muzeului Municipiului București.