PROIECT DA’DECE ARE ORAȘUL O COLECȚIE DE ARTĂ? OCTOMBRIE – NOIEMBRIE 2016

Proiectul de educație muzeală, conceput de Asociația Da’DeCe, a fost realizat în colaborare cu Muzeul Municipiului București, în cadrul expoziției „Pinacoteca Bucureștiului – un proiect interbelic”.

Proiectul, implementat după finalizarea apelului de proiecte educative lansat de MMB, a avut drept scop familiarizarea publicului de vârste diferite cu valorosul patrimoniu al pinacotecii bucureștene. Grup țintă: familii cu copii de la 4 la 12 ani, școli și grădinițe din București și județul Ilfov. Atelierele au avut 175 de participanți la programele dedicate familiilor – atât copii, cât și adulți. În ceea ce privește partea din proiect dedicată școlilor și grădinițelor, au fost înregistrați 57 de participanți.