Lost and found: a pottery assemblage from the excavations at Histria in 1951 in the collection of Bucharest Municipality Museum

Autori
  • STREINU Alina
Secţiunea
  • Arheologie / Archaeology  Articolele semnate de autor
Limba de redactareengleză
ExcerptArticolul prezintă 62 fragmente ceramice şi din sticlă aflate în custodia Muzeului Municpiului Bucureşti, provenite din cercetările arheologice întreprinse în Sectorul Z de la Histria, în anul 1951. Din punct de vedere al cronologiei, fragmentele se încadrează între secolul V a. Chr. şi epoca romană timpurie. Din punct de vedere al categoriilor, din acest lot fac parte fragmente de la vase de transport şi veselă de masă şi bucătărie. Scopul articolului este de a contribui la repertoriul ceramic al Histriei prin adăugarea de noi referinţe la descoperirile din timpul cercetării arheologice a sectorului Z.
Paginaţia |<    <<  80-119   >>    >|
Descarcă fişierul