LECTURĂ PERFORMATIVĂ PUBLICĂ, PROIECTUL AUDIOTECA ȘEHEREZADEI: “COSTUMUL NICI NU CONTEAZĂ”, LA PALATUL SUȚU

Joi, 8 iunie, la Muzeul Municipiului București – Palatul Suțu (Piața Universității) a avut loc o oră de lectură performativă din volumul “Costumul nici nu contează” de Sylvia Plath.

Atelierul s-a adresat mai ales copiilor, cu vârste cuprinse între 9-14 ani, dar și adulților iubitori de povești. Lectura a fost susținută de actrița Adriana Moca alături de invitatul special, elevul Andrei Dobrin, clasa a VI-a la școala generală nr. 80, din București. Volumul de povestiri „Costumul nici nu contează” a apărut la editura Pandora M, în delicioasa traducere a poetului Florin Bican, care și-a anunțat participarea la eveniment.

Evenimentul a deschis seria de lecturi publice inițiate de Asociația culturală Vis-à-vis, prin proiectul dedicat promovării culturii scrise, „Audioteca Șeherezadei”, cofinanțat AFCN (Administrația Fondului Cultural Național).