Expoziție de fotografie Neculae Juncu și Adrian Tache la Palatul Suțu

Muzeul Municipiului București vă invită să vizitați expoziția de fotografie Neculae Juncu și Adrian Tache, deschisă la Palatul Suțu în perioada 25 iulie – 19 august 2018.

Neculae Juncu mărturisește: Fotografia a devenit astfel o pasiune, o preocupare zilnică, sunt practic mereu cu aparatul „la piept”. Am luat Bucureștiul „la pas” începând cu Centru Vechi, până în  cartiere și unele zone de periferie. Am fotografiat din tramvai, de la un capăt la altul, pe diferite linii. Am fost pe clădiri înalte din București, în catacombele unor forturi din preajma capitalei. Am fotografiat din goana trenurilor, taximetrelor și autobuzelor.

Proiectul expozițional a fost propus Muzeului Municipiului București în cadrul apelului de proiecte deschis în toamna anului 2017.