Date preliminare privind materiale arheologice din perioada de tranziţie de la eneolitic la epoca bronzului descoperite la Dămăroaia, campania 2013

Autori
  • GAVRILĂ Elena
  • VINTILĂ Camelia-Mirela
  • IGNAT Theodor
Limba de redactareromână (şi un rezumat în engleză)
Descriptori
  • Ceramică
  • cultura Cernavodă II
  • groapă menajeră
  • complex arheologic
  • Dămăroaia
ExcerptPreliminary data on the archaeological materials from the transition period from Eneolithic to Bronze Age discovered at Dămăroaia in 2013.
The 2013 archaeological excavations from Dămăroaia, Bucharest uncovered a series of archaeological features of various ages (the transition from the Eneolithic to the Bronze Age, La Téne, Migration Age). The archaeological material presented within this article was provided by three archaeological features dated to the Cernavodă II culture outlining some particular characteristics of the Bucharest area at the beginning of the Early Bronze Age.
Paginaţia |<    <<  36-70   >>    >|
Descarcă fişierul