Conferința „Dreptul internațional, o succesiune de argumente în perechi”, la Palatul Suțu

Muzeul Municipiului București vă invită joi, 21 martie 2019, ora 18.30, la conferința „Dreptul internațional, o succesiune de argumente în perechi”, susținută de E.S. Dl. Ion Gâlea, Ambasador al României în Republica Bulgaria și conferențiar la Facultatea de Drept a Universității din București. Evenimentul va avea loc la Palatul Suțu (Bdul Ion C. Brătianu, nr. 2).

Ideea de „drept” ne conduce cu gândul către o instanță care urmează să tranșeze un proces, la avocați și judecători. Este adevărat că, în dreptul internațional, există mai multe curți și tribunale, dintre care poate cea mai cunoscută este Curtea Internațională de Justiție de la Haga. Totuși, puțini cunosc faptul că trăsătura principală a instanțelor internaționale este că ele nu funcționează decât dacă, atât statul reclamant, cât și statul pârât sunt de acord ca un proces să aibă loc (ceea ce se numește în drept „caracterul facultativ al jurisdicției internaționale”). Consecința: competența instanțelor internaționale este foarte limitată astfel încât, de cele mai multe ori, „marile probleme ale omenirii” nu ajung niciodată în fața unei curți.

Cum funcționează, atunci, dreptul internațional, dacă, în cele mai multe cazuri, nu există o „instanță care să se pronunțe asupra unei probleme de drept?”. Dreptul internațional se conturează ca un limbaj de comunicare între state, în care fiecare încearcă să își prezinte punctul de vedere „cu argumente juridice”, însă „nu există judecător”: argumentele sunt prezentate în raport cu întreaga comunitate internațională.

Ion Gâlea predă, în calitate de cadru didactic al Universității din București, dreptul internațional public și discipline conexe (organizații și relații internaționale, dreptul tratatelor) începând cu anul 2002.

Din anul 2000, lucrează ca diplomat în cadrul Ministerului Afacerilor Externe, în cadrul Direcției Drept Internațional și Tratate (2000-2002), șef serviciu/director al Oficiului/Direcției Dreptul Uniunii Europene (2002-2007, 2009-2010). A fost director general pentru afaceri juridice în Ministerul Afacerilor Externe (2010 – 2016), iar începând din luna august 2016 este ambasador al României în Republica Bulgaria. A condus delegații ale României în cadrul unor negocieri bilaterale (pe teme precum frontiere și delimitări maritime, aspecte economice, probleme de securitate și apărare), a fost membru al delegației României în cadrul procedurii consultative Conformitatea cu dreptul internațional a declarației unilaterale de independență privind Kosovo (2009), a îndeplinit poziții precum: reprezentant supleant la Conferința de Revizuire a Statutului Curții Penale Internaționale (Kampala, 2010), vicepreședinte al Adunării Statelor Părți la Convenția Națiunilor Unite împotriva Corupției (2011-2015), reprezentant supleant la Comisia Dunării. A fost distins cu Medalia Meritul Diplomatic (2007), Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de cavaler (2009) și Ordinul Național „Serviciul Credincios” în grad de cavaler (2011).

Coordonatorul conferințelor de joi: Cătălin D. Constantin.

Intrare – 10 lei. Biletele se pot cumpăra în ziua conferinței, de la standul de bilete al Palatului Suțu.

Eveniment organizat de Primăria Municipiului București prin Muzeul Municipiului București.