COLECŢIA „ICOANE ŞI OBIECTE DE CULT”

CONSERVATOR : CORINA VOSTINAR

Colecţia de artă religioasă şi obiecte de cult  din patrimoniul  Muzeului Municipiului Bucureşti este reprezentativă pentru perioada târzie a artei religioase româneşti (sec. XVII – XIX).

Colecţia se remarcă prin bogăţia genurilor artistice, de la icoane pe lemn şi sticlă, fresce, până la arta metelelor şi pictate. Obiectele fac parte atât din cultul ortodox cât şi din cel catolic. Cea mai mare parte a colecţiei o reprezintă însă icoanele ortodoxe pe lemn, aflate în număr de 136.

Cel mai frecvent îi întâlnim pe Sf. Nicolae, Sf. Ioan Botezătorul, Sf. Gheorghe, Arhanghelul Mihail şi, bineînţeles, pe Maica Domnului cu Pruncul şi Isus Pantocrator.

Una dintre cele mai valoroase icoane datează de la sfârșitul sec. XVI şi redă tema Deisis.

O altă categorie aparte, dar nu foarte bogată, o reprezintă statuetele din ipsos pictate, reprezentative pentru cultul catolic (de exemplu, putem menţiona statueta

„Madona”, sec. XVIII, din lemn policrom).

Printre obiectele de o importanţă istorică şi artistică din cadrul colecţiei se remarcă Icoanele Împărăteşti şi Frescele, provenite de la Mănăstirea Văcăreşti.