• februarie 14, 2018 - 19:00

Fundația ACCUMM – recital instrumental la Palatul Suţu

Mie 14 febr. 19:00 – 20:00

concert accummStagiunea Muzicală “Iosif Sava” 2017-2018 a Fundației ACCUMM la Palatul Suţu – Muzeul Municipiului Bucureşti continuă astfel:

– Miercuri, 14 februarie 2018, ora 19.00, „…La limită…” – recital instrumental cu Ioana Balașa, Criestiana Mihart și Laurențiu Sima

Accesul este gratuit, în limita locurilor disponibile.

Dacă distanța nu vă permite să participați, vă invităm să urmăriți concertul în timp real pe site-ul Muzeului Municipiului București, la secțiunea intitulată LIVE STREAM.

Dacă timpul nu vă permite să urmăriți nici în transmisiunea în timp real, vă invităm să vizitați arhiva înregistrărilor, disponibilă la secțiunea CONCERTE pe site-ul Muzeului Municipiului București.

„Stagiunea de concerte şi spectacole a Fundaţiei ACCUMM este un proiect care a demarat în anul 1999 și care îşi propune să semnaleze, prin intermediul artiştilor invitaţi, cele mai noi tendinţe în arta interpretativă muzicală şi teatrală românească, în literatură şi film. Astfel, prilejuiește publicului spectator bucureştean întâlnirea cu importante personalităţi ale artei muzicale, teatrale şi literare, dar și cu cei mai talentaţi artişti ai tinerei generaţii, într-un demers coerent de valorificare, atât a artei interpretative româneşti, cât şi a unui spaţiu emblematic pentru istoria Bucureștiului (Palatul Suțu – Muzeul Municipiului Bucureşti).

Astfel, prin prezentarea unor concerte şi spectacole în interpretări moderne într-un spaţiu reprezentativ pentru istoria veche a capitalei, iniţiatorii acestui proiect urmăresc integrarea activă şi creativă a patrimoniului arhitectural al capitalei în peisajul cultural contemporan, reconsiderarea vechilor spaţii culturale din perspectiva unei societăţi în reconstrucţie, precum şi implicarea publicului în acest proces de valorificare a marilor tradiţii ale trecutului în conjuncţie cu problematica modernă.” – Fundaţia ACCUMM